LATEST NEWS

AROUND SA COUNTRY FOOTY 2010

Check out FiveAA's

David Wildy's tips and best bets for the latest Round of the AFL

Updated 2010 Mail Medalists Details

2009 News Click here

Click here for more on the Wakefield Sports Clinic

Home

Latest Scores

Latest News

2010 Mail Medalists

Ladders

2009     2008

2007     2006

Finals Schedule

Grand Finals

2009        2008

2007        2006

SPONSORS

The Marble Bar

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Woomera & Districts

Yorke Peninsula

2006 Country Champs

2006 Mail Medalists

BEST TEAM EVER

December 18

Barossa, Light & Gawler: 2011 Program released

November 16

Barossa, Light & Gawler: Ben Britton to be playing Coach at Tanunda in 2011

November 11

Port Lincoln: Troy Hull to coach Bostons in 2011

Great Southern: Steve O'Connor to coach Goolwa/Port Elliott in 2011

October 16

Great Southern: Mt Compass announce Brett Giles to coach in 2011, Other moves

October 12

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Dean Woosnam to coach Naracoorte in 2011

September 28

Adelaide Plains: Incidents marr Grand Final day

Western Border: Justin McConnell wins North Gambier Best & Fairest

North Eastern: Grand Final Match Report - Blyth/Snowtown v Mintaro/Manoora

Adelaide Plains: Grand Final Match Report - Mallala v Virginia

September 23

North Eastern: Photos of the Grand Final by Peter Argent

Western Border: Grand Final Report via The Border Watch - W. Gambier v Millicent

Adelaide Plains: Details of Hayden Walkers Medal win

Barossa, Light & Gawler: Grand Final Report - Tanunda v Barossa District

September 22

Great Southern: Match Report - Strathalbyn v Willunga

Port Lincoln: Grand Final Match Report - Mallee Park v Tasman

September 21

Kowree, Naracoorte & Tatiara: More Reports on Naracoorte's Grand Final

River Murray: Match Report - Ramblers v Mannum

September 20

River Murray: Imperials seek coaches for 2011

Spencer Gulf: Angus Dearlove's Grand Final Match Report - Central v South

West Gambier: West Gambier triumph to win first flag since 1971

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Naracoorte come from behind to go back to back

River Murray: Ramblers find what it takes to win 2010 Flag

Hills Central: Uraidla Districts triumph - go back to back

Port Lincoln: Mallee Park too strong in decider

September 19

Yorke Peninsula: Grand Final Match Report - Kadina v Bute

Kangaroo Island: Parndarna too strong - go undefeated winning third flag in a row

September 18

Barossa, Light & Gawler: Tanunda makes it three flags in a row

North Eastern: Blyth/Snowtown capture the flag

Adelaide Plains: Mallala makes it back to back, just

September 17

Spencer Gulf: Angus Dearlove preview the Grand Final

Yorke Peninsula: Bute's Sam Trengove wins the Mail Medal

Port Lincoln: Grand Final Preview - Tasman v Mallee Park

The Riverland Weekly reviews Grand Final wins by Berri and Border Downs Tintinara

Barossa, Light & Gawler: Peter Argent photo coverage of the Prelim Final

September 16

Kangaroo Island: Match Report - Kingscote v Dudley United

Kowree, Naracoorte and Tatiara: The Naracoorte Herald previews on the Grand Final

River Murray: Mail Medal won by Mypolonga's Adam Eckermann

September 15

The ABC Website takes a look at the Grand Finals on Eyre Peninsula

Whyalla: Match Report - Roopena v Weeroona Bay

River Murray: Match Report - Prelim Final, Mannum v Imperials

Great Flinders: Match Report - Grand Final, Ramblers v Cougars
Port Lincoln:
Match Report - Prelim Final, Mallee Park v Lincoln South

Barossa, Light & Gawler: Match Report on the Preliminary Final

September 14

Mid West: West Coast Hawks too strong in Premiership decider

Kowree, Naracoorte and Tatiara: The Naracoorte Herald reports on the Prelim Final

September 13

Mid South East: Match Report - Mozzzies clinch 2010 Grand Final

Western Border: Match Report - Millicent too strong for South Gambier

Spencer Gulf: Match Report - Central through to the Grand Final

Kowree, Naracoorte and Tatiara: Report - Demons defeat Moots to make GF

Riverland Independent: Match Report - Lyrup defeats East Murray in Grand Final

September 12

Hills Country: Torrens Valley reverse 2nd Semi result to win Flag

Eastern Eyre: Kimba Dists scramble home in Grand Final

Kangaroo Island: Kingscote into Grand Final

Hills Central:  Uraidla Dists into the Grand Final

Northern Areas: S0uthern Flinders make it back to back flags

Riverland: Berri wins first flag since 2002

Yorke Peninsula: Bute in Grand Final after Prelim Final win at Yorketown

River Murray: Mannum wins Prelim Final against Imperials

September 11

Whyalla: Roopena far too strong to win Grand Final

Barossa, Light & Gawler: Barossa District too strong in second half of Prelim Final

Adelaide Plains: Virginia into Grand Final

North Eastern: Blyth/Snowtown beats BBH Rams in Prelim Final

September 10

David Wildy's AFL Tips for Week 2 of the Finals

Great Flinders: Preview of the Grand Final - Ramblers v Cummins/Kapinnie

Spencer Gulf: Preview of the Prelim Final , More on the Prelim Final

The Riverland Weekly previews Grand Finals in Riverland and Mallee

Port Lincoln: Preview - Prelim Final: Mallee Park v Lincoln South

Whyalla: Grand Final previews - Weeroona Bay coach hopeful of win, Roopena coach Nielsen praises his team, Presidents Message, 1988 Bloodbath Grand Final recalled

North Eastern: Ryan Darling wins Player of the Year award,

Northern Areas: Match Reports from Preliminary Finals

September 9

Kangaroo Island: 2nd Semi: Parndarna v Kingscote, 1st Semi: Dudley United v Wisanger

Riverland Independent: Grand Final Match Report - Lyrup v East Murray

Riverland: Damien Stevens wins the Whillas Medal

North Eastern: Football and Netball look at extreme weather policy

Port Lincoln: Lincoln South's Paul White wins the Mail Medal

Spencer Gulf: South claim Grand Final spot

Mid West: Grand Final Preview

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Prelim Final - Naracoorte v Mundulla
Great Southern:
Brothers share Junior and Senior Colt Medals

Western Border: Match Reports - South v Portland, West v Millicent

Mid SE: Prelim Final Match Report - Mt Burr v Kalangadoo

September 8

North Eastern: Photos by Peter Argent of the wet and wild 2nd Semi Final

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Report - 2nd Semi: Kyby v Naracoorte

September 7

Barossa, Light & Gawler: Angaston's Craig Harvey wins Schluter Medal

Great Flinders: Match Report and Photos - Cougars v United Yeelanna

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Match Report - 1st Semi, Mundulla v Lucindale

Emma Pedler takes a look at the Finals action on Eyre Peninsula

Port Lincoln: Match report - Tasman v Lincoln South

Spencer Gulf: More on Ryan Struck's win in the Madigan Medal

Barossa, Light & Gawler: Tanunda advances to Grand Final

September 6

Whyalla: Simon Nowak wins Whyalla News Medal

Eastern Eyre: Inaccurate Cowell win Preliminary Final

Adelaide Plains: Virginia end Balaklava's season

Hills Central: Blackwood out in straight sets

Kangaroo Island: Dudley United edge out Wisanger in First Semi

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kyby into Grand Final, Lucindale out

Mid SE: Terry Willoughby reviews the Prelim Final

Yorke Peninsula: Kadina into Grand Final, Bute hammer Eagles in knockout Semi

Spencer Gulf: Angus Dearlove looks at the two Semi Finals

Western Border: West into GF, Goodbye Portland

September 5

Northern Areas: Southern Flinders win delayed Prelim Final

North Eastern: BBH Rams have narrow 1st Semi Final victory over RSMU Hawks

Kangaroo Island: Parndarna stay unbeaten with win in 2nd Semi

Mid West: West Coast Hawks through to Grand Final

North Eastern: Min/Man wins low scoring Second Semi

Hills Country: Torrens Valley rebound to win Prelim Final

Port Lincoln: Tasman wins 2nd Semi Final

Mid SE: Mt Burr into Grand Final

Great Flinders: Cougars make it into the Grand Final

September 4

Riverland Independent: Lyrup wins first flag since 2004

Woomera & Dists: Roxby Districts win 2010 Flag in a canter

Mallee: Karoonda wins Preliminary Final

Barossa, Light & Gawler: Tanunda wins low scoring 2nd Semi

September 3

David Wildy's tips and best bets for Week 1 of the AFL Finals

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Week 2 Finals previews

September 2

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews the opening week of finals

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Luke Duncan from Penola wins Virgo/Mail Medal

The Riverland Weekly previews Prelim Finals in the Mallee and Riverland plus the Riverland Independent Grand Final between Lyrup and East Murray

Riverland: Match Report on the Second Semi Final - Berri v Barmera/Monash

Western Border: Preview - 2nd Semi: West v Millicent,

Mid SE: Demons one win away from a Flag

September 1

Final Minor Round Ladders for 2010

Spencer Gulf: Madigan Medal ends in a tie

Mid West: Preview of the Preliminary Final

Western Border: Finals venues for Week 2

Mid SE: Port MacDonnell's Will MacDonald Wins Mail Medal

Kangaroo Island: Round 20 scores - Wisanger makes the top four

August 31

Great Flinders: Clayton Millard wins Mail Medal

Emma Pedlers wrap on the weekend of Finals footy in the Eyre Peninsula

Whyalla: Weeroona Bay wins to stay in Premiership race

Barossa, Light & Gawler: Gawler Central scrap through in cut throat Semi

Great Flinders: Ramblers make it into the Grand Final

August 30

Mid West: Wirrulla through to the Grand Final

Yorke Peninsula: Eagles too powerful for Wallaroo in Elimination Final

Spencer Gulf: Angus Dearlove on the last round of the Home and away season

Mid SE: Port Mac into the Grand Final

Western Border: West and Portland win in the opening week of the Finals Series

August 29

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Terry Willoughby reviews Week 1 of the Finals

Riverland Independent: Lyrup beats Wunkar in Preliminary Final

Riverland: Berri wins Second Semi

August 27

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews an important Round 18

August 26

David Wildy's AFL Tips for Round 22 - Good Luck!!

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of the opening week of Finals action

The Riverland Weekly previews a massive weekend of Finals in the Riverland and Mallee

Premiership Ladders updated

Port Lincoln: First Semi Preview - Wayback v Mallee Park

Mid West: More on Scott Feltus grabbing his 4th Mail Medal

Great Flinders: Preview of 2nd Semi Final - Cougars v Ramblers

Port Lincoln: Roosters sweat on Tribunal

August 25

Mid West: More on the Medal winners for 2010

Mallee: Coverage of Josh Keller's Mail Medal win from The Murray Valley Standard

Mid South East : Kalangadoo Magpies win through to Preliminary Final

Spencer Gulf: Angus Dearlove works through Round 17

Western Border: League leaders have shock loss

Port Lincoln: Match Reports - Wayback v Tasman, Mallee Park v Boston

Great Flinders:1st Semi Final Match Report - Tumby Bay v United Yeelanna

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Barossa Dist v South Gawler, Nurioopta v Kapunda, Tanunda v Freeling, Angaston v Willaston

August 24

Mallee: BDT's Josh Keller wins Mail Medal

Northern Areas: Crystal Brook too good for Orroroo in knockout Semi

Knagaroo Island: Wins for Kingscote and Parndarna

Mid West: Scott Feltus from Western Districts wins Mail Medal

August 23

Hills Country: Gumeracha ends Macclesfields season in Elimination Final

Eastern Eyre: Cleve beats Ports in thriller to start finals series

Western Border: Scores and Wrap of Round 18

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Terry Willoughby dissects Round 18

Great Flinders: Tumby Bay exits season 2010

Far West: Details of Koonibba's Grand Final victory

Emma Pedler reviews the weekend of Eyre Peninsula Footy

August 22

Mid SE: Kalangadoo wins Sunday First Semi Final

North Eastern: Favourites win in Round 17

Mid West: Elliston sneaks past Western Dists to clinch First Semi

Hills Central: Onkas finish 5th, Lobethal upsets Ironbank

River Murray: Mannum hang onto top spot on percentage

Hills Country: Win for Echunga in Qualifying Final

Yorke Peninsula: Results as expected in Final Round

Adelaide Plains: United pushes Mallala in final round

Barossa, Light & Gawler: Angaston keep Willaston scoreless

Port Lincoln: Results for Round 15

August 21

Riverland Independent: Browns Well need coaches for 2011

Great Southern: Round 18 results

Mallee: Pinnaroo wins First Semi Final

August 20

Mallee: Lameroo Hawks seek an A grade coach for 2011

Spencer Gulf: Angus Dearlove with the Good oil on Round 17

August 19

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 18

River Murray: Preview of August 21 matches

Northern Areas: History made with woman umpiring A Grade match

The Riverland Weekly previews Round 16 in the Riverland plus the first week of Finals in Riverland Independent and the Mallee

Premiership Tables updated

Spencer Gulf: Match Reports - South v Lions, Central v West, Sollies v Port

August 18

Northern Areas: Wrap of the Round and preview of Elimination Final day

Far West:  Ceduna's Sam Franklin wins the Mail Medal

Mid West: Preview of First Semi Final Day

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - South Gawler v Willaston, Tanunda v Angaston, Barossa Dist v Kapunda, Gawler Central v Freeling

August 17

Emma Pedler's Eyre Peninsula Wrap of August 14 games

Great Flinders: Match Report - historic night game Tumby Bay v Eyre United

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Finals series venues announced

North Eastern: Round 16 scores

Eastern Eyre: Full official scores of Round 15 matches

Port Lincoln: Match Report - Mallee Park v Lincoln South

Great Flinders: Match Report - Ramblers v Cougars

August 16

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald reviews Round 17

Great Flinders: Tumby Bay has tough battle with Eyre United in night clash

Northern Areas: BMW beats Crystal Brook to grab second spot

Mid West: Round 15 scores and Final ladders plus the fixtures for Week 1 of Finals

Spencer Gulf: Angus Dearlove takes a good look at Round 16

Mid South East: Top four set as finals approach

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Borders finally crack a win

Western Border: Tough conditions in Round 18

Riverland Indpendent: Paringa knock off top side Lyrup

Port Lincoln: Mallee Park too good for Lincoln South

August 15

Mid SE: Very tight at the top of the table

Barossa, Light & Gawler: Tanunda come from behind to stay unbeaten

Riverland: Results from Round 15

Adelaide Plains: Mallala finishes minor Premiers

August 13

Eyre Peninsula weekend preview from the ABC's Emma Pedler

David Wildy's AFL tips for the weekend

August 12

The Riverland Weekly previews of Riverland and the Mallee

Hills Country: Sedan Cambrai advertising for coaches in 2011

Far West: Finals footy runs well at Western United

Kangaroo Island: Full scores from the August 7 round

August 11

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 17

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Tanunda v South Gawler, Kapunda v Willaston, Barossa District v Nurioopta, Angaston v Gawler Central

August 10

Premiership Tables updated

Peter Argent's photo coverage of Barossa footy from August 7

Great Flinders: Chris Prime kicks 10 for Tumby Bay

Port Lincoln: Mark Ricciuto makes big impact for Tasman, Report - Mallee Park v Wayback

Western Border: South Gambier skipper Heath Sims on countdown to 200th game

August 9

Emma Pedler summarizes Eyre Peninsula Footy played August 7

Mid West: Results from Round 14

Eastern Eyre: Wins for Cowell and Kimba Dists in Round 14

Kowree, Naracoorte & Tatiara:Review of Round 16

Woomera & Dists: Finals venues for Week 1

Spencer Gulf: Angus Dearlove takes a look at Round 15 games

Hills Country: Quinton Graham kicked 40 for Gumeracha

Great Flinders: Tumby Bay beats United Yeelanna

August 8

Kowree, Naracorte & Tatiara: Goalkickers dominate Round 16

Western Border: Round 17 report

Mid SE: Race on for top four spot

Barossa, Light & Gawler: Round 16 results in

Hills Central: Marston kicks 19 for Mt Barker

Whyalla: Roopena too good for West

North Eastern: Big margins in all Round 15 matches

Northern Areas: Southern Flinders too strong for Orroroo

August 7

Riverland Independent: Big margins prevail in Round 15 games

River Murray: Ramblers beat Imps, Mypolonga come from behind win over Meningie

Riverland: First win for the season for Renmark

Far West: Easy wins for Koonibba and Westies in first week of Finals

Port Lincoln:  Top side Lincoln South beaten by Tasman

Mallee: Narrow win for Karoonda keeps them in 2nd spot

Woomera & Dists: Big wins for Olympic Dam and Roxby Dists

August 6

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 15

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 16

August 5

TAB AFL tips with Five AA's David Wildy for Round 19

Barossa, Light & Gawler: Finals venues announced for 2010

Hills Country: Kangarilla seeking coaches for all Grades in 2011

The Riverland Weekly previews the weekend's footy in the Mallee and Riverland

Port Lincoln: Mark Ricciuto to line up for Tasman this round,  Preview of Mallee Park v Wayback

Western Border: Heywood vows to fight on

Great Flinders: Preview of Tumby Bay v Yeelanna

Whyalla: Preview - South v North

River Murray: Preview of August 9 matches

Spencer Gulf: Match Report - South v Port

August 4 

Premiership Ladders Updated

Riverland: Match Report - Loxton v Barmera/Monash

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Angaston v Freeling, Tanunda v Kapunda, Gawler Central v South Gawler, Nurioopta v Willaston

Eastern Eyre: Results from Round 13

Kangaroo Island: Wisanger upsets Dudley United

August 3

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald reviews Round 15

Barossa, Light & Gawler: Photos from July 24 & 31 matches

Great Flinders: Full scores from Round 13 matches

The ABC's Emma Pedler reviews the weekend results on Eyre Peninsula

August 2

Western Border: Interest hots up for 5th spot - more from Terry Willoughby

Mid West: Scores from Round 13

Riverland Independent: Blanchetown/Swan Reach beats Codogla

Great Flinders: First win of season for Eyre United

Hills Central: Scores from Round 15

Eastern Eyre: Cowell edges out Cleve

Spencer Gulf: Angus Dearlove takes a look at Round 14

Hills Country: Scores from Round 16

August 1

Yorke Peninsula: Bute and Kadina face off

Great Southern: Willunga too strong for Yank, Mt Compass surprise Langhorne Creek

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Report on Round 15 from Terry Willoughby

Northern Areas: Orroroo defeats inaccurate Crystal Brook

Mid South East: Reports from Round 16

North Eastern: North Clare come from behind to beat BBH Rams

Barossa, Light & Gawler: Tanunda too strong for Kapunda, Nuri back on winning list

Port Lincoln: Results from Round 12

River Murray: Wins for Mypolonga, Mannum & Ramblers

July 31

Mallee: BDT trounce Karoonda

Adelaide Plains: Two Wells just over Mallala

July 30

David Wildy's tips and best bets for Round 18 in the AFL

Riverland: Preview of Round 13 with Nick Kossatch

Far West: Results from Round 11

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 14

Whyalla: Preview of North v Central

Mallee: Still problems with Tintinara Oval Upgrade

Kangaroo Island: Review of July 23 matches

Adelaide Plains: Review of Round 14 matches

July 29

The Riverland Weekly previews a big weekend of footy in the Mallee and Riverland

Kowree, Naracoorte & Tatiara: A look ahead to Round 15

Western Border: Heywood refutes financial crisis claims

Mid SE: Tarpeena plans a Premiership reunion

Spencer Gulf: Match Reviews - Central v Port, West v Lions

July 28

Yorke Peninsula: No upsets in Round 14

Eastern Eyre: Wins for Ports and Kimba Dists

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Summary of Round 14

Great Southern: Yankalilla rolled for second week in a row

River Murray: Report - Joel Fitzgerald on fire with 21 goals for Imperials

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Tanunda v Nurioopta, Barossa District v Willaston, Gawler Central v Kapunda, Freeling v South Gawler

July 27

Port Lincoln: Suspended fine for Boston over forfeit

Great Flinders: Ramblers beat Tumby Bay in a classic

Port Lincoln: Match Reports - Mallee Park v Marble Range, Tasman v Boston 

Premiership Tables updated

July 26

ABC's review of Eyre Peninsula Football from the weekend

Great Flinders: Ramblers win a close one against Tumby Bay

Northern Areas: Crystal Brook too good for Southern Flinders

North Eastern: Hawks too good for Rams in 2nd half

Spencer Gulf: Angus Dearlove reviews Round 13 action

Kangaroo Island: Wins for Western Districts and Kingscote

Mid West: Results from Round 12

July 25

Western Border: North and Heywood lose vital games

Port Lincoln: Waybacks beat Lincoln South

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kyby end Kaniva-Leeor's finals chances

Mid South East: Port Mac sprays the Mozzies

River Murray: Joel Fitzgerald kicks 21 as Imps overcome Mypolonga

Riverland: Round 12 results

Adelaide Plains: Balaklava by a point over the Eagles

Barossa, Light & Gawler: Tanunda stays unbeaten

Mallee: Lameroo defeats Pinnaroo

July 23

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 13

Port Lincoln: Independent tribunal meets to consider Boston's fate

Whyalla: Previews - West v North, Weeroona Bay v South

Kangaroo Island: Match Report from Western Districts v Kingscote

Port Lincoln: Previews - Marble Range v Mallee Park, Lincoln South v Wayback Great Flinders: Preview - Tumby Bay v Ramblers

Spencer Gulf: Previews - Port v Central, Sollies v Lions , 300th game for Seidel

July 22 The Riverland Weekly previews the weekend's games in the Riverland and Mallee

Mid SE: A review of Round 14 by The Border Watch

Riverland: Nick Kossatch reviews the Loxton v Loxton North clash

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 14

Western Border: A look at Round 13 by The Border Watch

Spencer Gulf: Match Reports - South v Centrals, Sollies v Lions, West v Port

July 21

Peter Argent's photo coverage from the weekend

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Tanunda v Barossa Dist, Angaston v South Gawler, Gawler Central v Nurioopta, Freeling v Kapunda

Great Southern: Old rivals to turn out for Charity

July 20

Port Lincoln: Boston could be kicked out forfeiting to Mallee Park, Club faces action by League,   Match Report from Weekend - Tasman v Wayback, Marble Range v Lincoln South

Premiership Ladders updated from July 17 & 18 matches

Great Flinders: Strong win by Tumby Bay over Lock, more Eyre Peninsula footy news with the ABC's Emma Pedler

July 19

Far West: Thevenard scores first win of the season

Mid West: Round 11 scores plus Updated Premiership Ladders and FLOW FM player of the year

Hills Country: Round 14 results are in

Spencer Gulf: Angus Dearlove reviews all the Round 12 action

River Murray: Mannum holds out fast finish by Meningie

Yorke Peninsula: Wallaroo surprises Bute, Pasky win at Edithburg

Riverland Indepedent: Wunkar topples Lyrup, Browns Well finally win!

Whyalla: Weeroona Bay come from behind to defeat North

July 18

Western Border: Upsets in Round 14

Northern Areas: Big last quarter from Crystal Brook sees win over Magpies

Mid SE: Big margins in Round 14

Kangaroo Island: Parnadarna stays unbeaten with win over Dudley United Kowree, Naracoorte & Tatiara: Penola nearly roll Naracoorte

Eastern Eyre: Wins for Cowell and Kimba Dists

Great Flinders: Cougars come from behind to defeat United Yeelanna

July 17

Great Southern: Strathalbyn too good at Yankalilla

Adelaide Plains: Virginia just over Balaklava

Barossa, Light & Gawler: Tanunda too good for Barossa District

Mallee: Pinnaroo push BDT for two quarters

Woomera & Dists: Wins for Roxby Dists and Andamooka

July 16

Riverland: Nick Kossatch previews Round 11 matches

Far West: Finally scores from Round 9

David Wildy's Tips for AFL Round 16

The Riverland Weekly previews the weekends games in the Riverland and Mallee

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 12

Kangaroo Island: Wisanger planning to celebrate Centenary year in 2011

July 15

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 13

Kangaroo Island: Match Report - Wisanger v Parndarna

Spencer Gulf: Trio of Umpiring achievements

North Eastern: Clare derby should be a cracker - celebrating 50 years as club

Whyalla: Previews of: Weeroona Bay v North, Central v West

Spencer Gulf: Match Report - Draw between South Augusta and Lions

July 14

Premiership Tables updated

Riverland: Match Report and Photos of Loxton v Waikerie

Port Lincoln: Lincoln South v Mallee Park, Wayback v Boston

Great Flinders: Tumby Bay v Eyre United

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Gawler Central v Barossa District, Angaston v Kapunda, Tanunda v Willaston, Freeling v Nurioopta

July 13

North Eastern: Peter Argent's photo coverage of Blyth/Snowtown and North Clare

ABC's Emma Pedler reviews the weekend of footy on the Eyre Peninsula

July 12

Mid West: Scores from Round 10, Flow FM Votes updated, Premiership Tables

Riverland Indepedent: Big margins in all Round Ten matches

Northern Areas: BMW over Crystal Brook in a thriller

North Eastern: Blyth/Snowtown just over South Clare

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Race for 4th & 5th spots still tight

Spencer Gulf: Lions and South Augusta draw in a thriller

Mid SE: Top teams crush opponents

Eastern Eyre: Easy wins for Cleve & Cowell

Western Border: Wet conditions mar Round 13 games

Kangaroo Island: Wins for Parndarna and Dudley United

July 11

Yorke Peninsula: Southern Eagles and Kadina have strong wins

Great Southern: Big win for Victor over Willunga

July 10

Barossa, Light & Gawler: Big margins in all Round 12 matches

Port Lincoln: Narrow win for Lincoln South over Mallee Park

Mallee: Narrow wins for Pinnaroo and Murrayville

Mid SE: Results from Round 13

Woomera & Dists: Wins for Coober Pedy and Olympic Dam

July 9

Riverland: Nick Kossatch previews Round 10

David Wildy's AFL Tips for Round 15

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 11

Whyalla: Preview - West Whyalla v Weeroona Bay

Zone Championships: A review of Northern Zone's performance

July 8

River Murray: Tyson Wait & Luke Button makes State Country squad

Zone Championship: Southern Dists win - report from The Victor Harbor Times

Spencer Gulf: Former Lions lad Mark Jamar talks about life in the AFL

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 12

July 7

Zone Championships: Photo coverage by Peter Argent

Great Southern: Yankalilla lass faces end of footy career

North Eastern/Northern Areas: Clubs benefit from field bin donation

July 6

Barossa, Light & Gawler: Female umpires appointed for Tanunda v Willaston clash

Premiership Ladders updated

SCORES NOW AVAILABLE ON MOBILE PHONE

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald looks at the rest of Round 11

July 5

Zone Championships: Southern win 2010 Final - full scores from weekend

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Padthaway upsets Naracoorte

Western Border: Heywood back in the top five

Mid South East: Reports from Round 12

July 4

Hills Country: Nairne Bremer demolish Meadows, Torrens Valley over Kersbrook

River Murray: Ricky Hunter belts through a dozen for Mannum

Riverland Independent: Nathan WIllmott slots through 17 for Lyrup

July 3

Kangaroo Island: Wins for Parndarna and Kingscote

July 2

Kangaroo Island: Parndarna reigns in top of the table clash

July 1

North Eastern: Photos from the Blyth/Snowtown v BBH Rams clash

Mid South East: The Border Watch reviews Round 11

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald previews the split round 11

The Riverland Weekly previews this weekends Zone Champs in Berri plus the Riverland Independent round of footy

David Wildy's Round 14 AFL tips for TAB SPORTSBET

June 30

Riverland: Round Nine Match Report - Waikerie v Barmera Monash

Spencer Gulf: Feature by Angus Dearlove on Port's Sykes Brothers Josh & Dylan

Whyalla: Match Reports - West v Roopena, Central v Weeroona Bay

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Kapunda v South Gawler, Gawler Central v Willaston, Angaston v Nurioopta, Barossa Dists v Freeling

June 29

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald looks back on Round 10

Port Lincoln: Match Reports - Lincoln South v Tasman, Marble Range v Boston, Wayback v Mallee Park

Updated Premiership Ladders

Emma Pedlers wrap of June 26 Eyre Peninsula games on the ABC Eyre website

Port Lincoln: Crows players visit Tasman FC

June 28

Mid West: Full scores for Round 9, plus Premiership Tables of all grades

Hills Country: Kersbrook put 72.32 past Callington

Kangaroo Island: Solid wins for Parndarna and Dudley United

Far West: Big wins for Koonibba and Blues

Eastern Eyre: Cleve and Kimba Dists have victories in Round 9

Spencer Gulf: Round ten wrap from Angus Dearlove

June 27

Terry Willoughby reviews KNTFL, Mid SE and Western Border results from June 26

Great Flinders: Williams six goals steers United Yeelanna to win over Tumby Bay

Riverland Independent: Lyrup wins top of the top table clash with East Murray

Whyalla: Roopena dominates South in Sunday clash

Spencer Gulf: Central too good for Sollies in Sunday clash

River Murray: Massive wins for Meningie, Ramblers and Imperials

Great Southern: Strathalbyn beaten, Yankalilla goes to top spot

June 26

Yorke Peninsula: Bute over the Southern Eagles in top of the table clash

Mid West: Elliston has upset win over West Coast Hawks

North Eastern: Eudunda/Robertstown just fall short of first historic win

Northern Areas: Orroroo's big win over top side Southern Flinders

Port Lincoln: Waybacks give it to Mallee Park

Mallee: BDT make it nine on the trot

June 25

Riverland: Preview of Round Nine with Nick Kossatch

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews all the Round 10 action

June 24

The Riverland Weekly looks ahead to the round of footy in the Riverland and Mallee

Kangaroo Island: A tale of the Mortlock Shield from KI's point of view, Panthers hold out Saints,

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 10

Adelaide Plains: Round 10 Summary from The Plains Producer

Riverland: Match Report - Waikerie v Loxton North

June 23

Port Lincoln: Match Reports - Wayback v Marble Range, Tasmanv Mallee Park

Great Flinders: Match Report - Cougars v Tumby Bay

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Tanunda v Gawler Central, Barossa District v Angaston, Freeling v Willaston, Nurioopta v South Gawler

June 22

Western Border: Mick Ryan now official games record holder

Riverland: Photo coverage of Loxton North v Waikerie

Great Flinders: Match Report - Cougars v Tumby Bay

Emma Pedler reviews the weekend of Eyre Peninsula Football

Port Lincoln: Centenary Oval surface to be ripped up

June 21

Mid West: Scores from Round 8, Updated Ladders, FLOW FM PLayer of the year votes

Northern Areas: Drawn game at Crystal Brook

Kangaroo Island: Big win for Wisanger over Western Districts

Kowree, Naracoorte & Tatiara: More on Round 9 from The Naracoorte Herald

Far West: Wins for Westies & Blues

Yorke Peninusla: Ardrossan upsets Bute, Southern Eagles winning run ends

Eastern Eyre: Comfortable wins for Kimba Dists & Ports

Great Flinders: Cougars give it to Tumby Bay

Whyalla: Roopena march on with win against Weeroona Bay

River Murray: Imperials come from behind to beat Ramblers

Spencer Gulf: Scores and wrap of the round with Angus Dearlove

Barossa, Light & Gawler: Nuri squeeze South Gawler out in last term

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Terry Willoughby reviews Round 9

June 20

Terry Willoughby wraps up the Mid SE and Western Border Leagues

Woomera & Dists: Roxby Dists and Olympic Dams have wins in Round 10

Mid SE: Scores from Round 10

June 18

Adelaide Plains: Mid -season preview by Wayne Hutchinson

COUNTRY FOOTY CLUB NEEDS PLAYERS PRIOR TO JUNE 27

David Wildy updates his AFL Tips for Round 13

The Riverland Weekly previews all the action in the Mallee and Riverland

Spencer Gulf: Preview of Round 9

June 17

Riverland: Preview of Round 8 with Nick Kossatch

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 9

Central Zone squad named for July Championships, Landmark Cup deemed a success

North Eastern: Centenary of Brinkworth Football celebrated

June 16

Premiership Ladders updated

Western Border: West Gambier re-signs Keith Ransom to coach in 2011, South Gambier's Brett O'Neill early Medal favourite

Spencer Gulf: Match Reports - Sollies v South, West v Lions

Mortlock Shield Match Reports: Port Lincoln v Great Flinders, Mid West v Eastern Eyre, Great Flinders v Far West, Eastern Eyre v Kangaroo Island, Mid West v Kangaroo Island, Eastern Eyre v Great Flinders

June 15

Mortlock Shield: More on Port Lincoln's win from the ABC website

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Nurioopta v Kapunda, Barossa Dist v South Gawler, Tanunda v Freeling, Angaston v Willaston

Whyalla: Match Report - Weeroona Bay v South Whyalla

June 14

Mortlock Shield: Port Lincoln wins in 2010

Whyalla: Roopena too good for Central in top of the table clash

Landmark Cup: Peter Argent's Photo coverage of the matches in Kadina

Western Border: Terry Willoughby reviews a big weekend of footy

Spencer Gulf: Round 8 review and photos with Angus Dearlove

June 13

Inter-League: Adelaide Plains wins Landmark Cup at Kadina

Barossa, Light & Gawler: Farley nails 11 but Kapunda loses nailbiter to Nuri

June 12

Inter-League: Win for Great Southern against River Murray

Riverland Independent: Wins for top sides in Round 7

Woomera & Districts: Win for Roxby, forfeit by Coober Pedy

June 11

Spencer Gulf: Preview of Round 8 by Angus Dearlove

North Eastern: Review of Round 8 plus NEFL Landmark Cup team

Adelaide Plains: Preview of the Leagues chances in the Landmark Cup, More news and Schedule for Saturday at Kadina

Western Border: Heywood's season falls in a hole

Whyalla: Preview of Sunday clash between Roopena and Central, ex North Whyalla lad Levi Greenwood kicks winning goal for North Melbourned

June 10

Adelaide Plains: Tigers break losing streak - Round 9 review

Mortlock Shield: Previews - Port Lincoln v Great Flinders, Coach Glyn Owen discusses his teams chances, President Don Smith's welcome

Riverland Independent: The Riverland Weekly previews the round of Football

Kangaroo Island: League keen to continue Inter-League involvment

June 9

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Dean Woosnam to be caretaker coach at Borders

Eastern Eyre: Match Report - Kimba Dists v Rudall

Inter-League: Match Report - Whyalla v Spencer Gulf

June 8

Premiership Tables updated

Emma Pedler's review of the weekend's footy on Eyre Peninsula

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - South Gawler v Willaston, Tanunda v Angaston, Freeling v Gawler Central, Barossa Dist v Kapunda

River Murray: Match Report - Ramblers v Mannum

Far West: Round 6 results from the weekend

Barossa, Light & Gawler: Peter Argent's photo coverage of Tanunda v Angaston

June 7

Inter-League: Spencer Gulf has narrow win over Whyalla

Eastern Eyre: Wins for Kimba Dists and Cleve at the weekend

KNTFL: The Naracoorte Herald reviews Round 8

Yorke Peninsula: Bute and the Eagles maintain Premiership favouritism with wins

Mid West: Scores from Round 7, Flow FM player of the year vote table, Leading goalkickers for all grades, Updated Premiership Tables

Great Southern: Second defeat of the season for Willunga

Riverland Independent: Full results in for Round 6 games

June 6

Port Lincoln: Details of suspensions for Mallee Park players

North Eastern: Gillings bag of ten takes care of business for the Cats

Terry Willoughby reviews big rounds in the KNTFL, Mid SE & Western Border

Kangaroo Island: Westbrook continues Mail Medal form for unbeaten Parndarna

Woomera & Districts: Wins for Roxby Dists and Hornridge

Great Flinders: Ramblers beat Tumby in a close game

River Murray: Good win to Ramblers over Mannum

Mallee: Pinnaroo upstages Lameroo

June 5

Mallee: Wynarka's Tyson Edwards to play in his last game for the Adelaide Crows today

Emma Pedler from the ABC previews todays Eyre Peninsula football

June 4

Inter-League: Injuries give opportunities for Spencer Gulf team v Whyalla

Kangaroo Island: Match Reports from May 29 matches

June 3

The Riverland Weekly previews this weekend's footy in the Riverland and Mallee

KNTFL: Preview of Round 8 games

Yorke Peninsula: Preview of Round 9

June 2

Far West: Round 5 results updated

Premiership Tables updated

Barossa, Light and Gawler: Match Reports - Barossa Dist v Nurioopta, Kapunda v Willaston, Angaston v Gawler Central, Tanunda v South Gawler

Riverland: Match Report - Renmark v Waikerie by Nick Kossatch

June 1

Spencer Gulf: Tributes to Kevin McSporran

Port Lincoln: Brawl mars game at Mallee Park

River Murray: Match Reports - Imperials v Mannum, Meningie v Tailem Bend, Ramblers v Jervois

Great Flinders: Match Reports - Tumby Bay v Lock, Ramblers v Eyre United

Port Lincoln: Match Reports - Lincoln South v Marble Range, Mallee Park v Boston,

Great Southern: Inter-League squad chosen for June 12 game with River Murray

May 31

Emma Pedler's review of the Eyre Peninsula action on the ABC Website

Peter Argent's photos of country lads involved in SA Under 18's

Riverland: Photo coverage of Waikerie v Renmark

Great Flinders: Match Report - Ramblers v Eyre United

Spencer Gulf: Angus Dearlove takes a look at Round 7 games

Hills Central: Mt Barker wins again

Yorke Peninsula: Bute gives top side Pasky a football lesson

Great Southern: A review of all the Round 8 action

Mid West: Results from Round 6, plus updated Provisional Ladders

Great Flinders: Drawn game at Cummins

Terry Willoughby updates KNTFL, Western Border and Mid SE footy from the weekend

May 30

North Eastern: Hawks beat Cats in top of the table clash

Northern Areas: Drawn game at Mundoora

Woomera & Dists: Wins for Andamooka & Olympic Dam

Barossa, Light & Gawler: Kapunda gets off the bottom with win over Willason

Kangaroo Island: Wins for Dudley United and Parndarna

Mallee: Karoonda defeats Lameroo

May 28

Riverland: Round Six previews by Nick Kossatch

Mid West: Appeal upheld for West Coast Hawks having too many players on the field

Whyalla: Preview - West v Central

Spencer Gulf: Preview of Round 8 from Angus Dearlove

May 27

Spencer Gulf: Sollies beat Port

Kangaroo Island: Finally scores from Round 7 matches played Sunday May 23

Adelaide Plains: Preview of Round 8 with Wayne Hutchinson

North Eastern: Clare celebrates 1959 Premiership, Blyth/Snowtown gets two large rainwater tanks, Brinkworth marks a centenary of footy, 56 selected for Landmark Cup

Northern Areas: 36 man squad for Landmark Cup named

Far West: A look at Round 4 matches

Port Lincoln: Preview of this week - Tasman v Wayback

Great Flinders: Previews of this week - Eyre United v Ramblers, Cougars v United Yeelanna

KNTFL: Previews of Round 7

May 26

Mid West: Updated Premiership Ladders of all Grades

River Murray: Match Reports - Mannum v Meningie, Ramblers v Mypolonga, Imperials v Tailem Bend

PREMIERSHIP TABLES UPDATED

Notes on Leading Goalkickers up to May 23

Eastern Eyre: Match Report - Rudall v Cleve

Great Southern: Mt Compass celebrates 1980 Premiership renunion

Western Border: Portland's Marcus England jailed for assault

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Tanunda v Kapunda, Angaston v Freeling, Nurioopta v Willaston

Check Emma Pedler's review of last weekends Eyre Peninsula footy on the ABC website

May 25

River Murray: Mannum beats Meningie to move to top spot

Great Southern: Three way battle for top spot

Mid West: Player count sees Central Eyre beat West Coast Hawks

Great Flinders: Match Reports - Tumby Bay v Eyre United

May 24

Hills Central: Ironbank beats Hahndorf

Mid SE: No joy for Glencoe at Centenary match celebrations

Eastern Eyre: Wins for Cowell & Rudall

Great Flinders: Tumby Bay back on the map with win over Eyre United

Spencer Gulf: League mourns the loss of Kevin McSporran, Round 6 round-up

May 23

Yorke Peninsula: Pasky stays top, Ardrossan grabs first win

Woomera & Dists: Close wins for Olympic Dam and Coober Pedy

May 22

North Eastern: South wins Clare derby

Northern Areas: Jamestown/Peterborough hold off determined Orroroo

Whyalla: Roopena keeps on winning

Barossa, Light & Gawler: Tanunda powers on

Inter-League: Mallee powers to victory against Riverland Independent

Inter-League: Kowree, Naracoorte & Tatiara too strong for Riverland

May 21

River Murray: Preview of this weeks games

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 6

Northern Areas: Orroroo's 125th year celebrations

May 20

Northern Areas: Review of Round 5 matches

Kangaroo Island: Match Report - Parndarna v Kingscote

Inter-League: Port Lincoln to take on KI this weekend

Whyalla: Match Previews - Weeroona Bay v West, Central v South

The Riverland Weekly takes a look at this weeks Inter-League games

Inter League - Eastern Eyre defeats Great Flinders

Spencer Gulf: Match Report - Sollies v Central, Preview of Central v West

River Murray: A look back on Round 6

May 19

Adelaide Plains: Reports on Round 6 games from Wayne Hutchinson

Updated news on Leading Goalkickers

Yorke Peninsula: Match Reports - CY Cougars v Ardrossan, Bute v Kadina, Wallaroo v CMS Crows, Paskeville v Moonta, Preview of Round 7

Northern Areas: Wins for Broughton/Mundoora

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Gawler Central v Kapunda, Barossa Dist v Willaston, Tanunda v Nurioopta, Freeling v South Gawler

Whyalla: Roopena too good for West

May 18

Riverland: Match Report & Photos of Renmark v Barmera Monash

Wakefield Sports Clinic Update: Tips on dealing with a broken or bleeding nose

Kowree, Naracoorte & Tatiara: The Naracoorte Herald reviews Round 6

Port Lincoln: Match Reports - Lincoln South v Mallee Park, Wayback v Boston

Inter-League: Eastern finish off too strong for Great Flinders

May 17

ABC's Emma Pedler reviews Inter-League and Port Lincoln Footy from the weekend

Mid West: Mid West too strong in Inter-League clash with Far West

Port Lincoln: Lincoln South edges out Mallee Park to keep top spot

Great Southern: Myponga/Sellicks on the board in 2010

Spencer Gulf: Angus Dearlove looks at the weekends matches

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Terry Willoughby reviews the Round

May 16

Riverland Independent: Cobdogla proves too good for Paringa

Barossa, Light & Gawler: Freeling wins second game on the trot

Hills Country: Injury causes match to be abandoned at Macclesfield

Woomera & Dists: Wins for Olympic Dams and Roxby Dists

Terry Willoughby reviews the weekend of footy in the Mid SE and Western Border Leagues

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Match Report and Photos - Naracoorte v Mundulla

Yorke Peninsula: Cougars get on the board in 2010

Whyalla: Roopena beats West in top of the table clash

North Eastern: North Clare tames unbeaten Blyth/Snowtown, plus photo coverage of the game from Peter Argent

May 15

Northern Areas: Tigers win thriller at Jamestown

May 14

Spencer Gulf: Preview of Round 5

Port Lincoln: Previews of this weekends matches - Marble Range v Tasman, Wayback v Boston,  Lincoln South v Mallee Park

The Riverland Weekly previews the weekend of footy in the Riverland and Mallee

Whyalla: Preview of - Weeroona Bay v Central

May 13

Notes on Leading Goalkickers in SA Country Footy

Kangaroo Island Match Reports: Wisanger break through for first win in 2010

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Round Six preview from The Naracoorte Herald

Riverland: Round Five preview with Nick Kossatch

May 12

North Eastern: North and South Clare to celebrate 50 years as clubs

Eastern Eyre -  Match Reports: Kimba v Cowell, Cleve v Ports, Pt Neill celebrates 100 years of footy, Rudall Footballer Daniel Lee dies in car rollover

Adelaide Plains: Wayne Hutchinson looks at Round 5, including Hamley Bridge first win River Murray: The Murray Valley Standard reviews May 8 matches

Barossa, Light & Gawler: Match Reports from The Barossa Herald: Gawler Central v Nurioopta, Tanunda v Barossa District, Angaston v South Gawler, Freeling v Kapunda

Yorke Peninsula: Match Reports - Paskeville v Ardrossan, Kadina v CMS Crows, Bute v Moonta, Eagles v Cougars, Preview of Round 6

Justin Zwar to coach Central Zone side

Northern Areas: Eagles just beaten by Crystal Brook

May 11

Premiership Tables updated

Barossa, Light & Gawler: Peter Argent's photo coverage of Barossa Dist v Tanunda

ABC's Emma Pedler reviews all the May 8 action on Eyre Peninsula

Port Lincoln: Match Reports - Mallee Park v Wayback, Lincoln South v Tasman

Great Flinders: Match Reports - United Yeelanna v Tumby Bay, Cougars v Eyre United

May 10

Hills Country: Big margins in Round 5, Nairne Bremer back to winners list

Barossa, Light & Gawler: Tanunda takes the points over Barossa District

Hills Central: Gigney kicks ten goals for Blackwood in night win over Hahndorf

Kowree, Naracoorte & Tatiara: More on Round 5 with The Naracoorte Herald

Great Southern: Willunga too strong in top of the table clash with Yankalilla

Mid West: Round Four results

Eastern Eyre: Ports narrowly defeat Cleve

Far West: Strong wins for Koonibba and Blues

Spencer Gulf: Round 4 reports and photos from Angus Dearlove

May 9

ABC's Terry Willoughby looks at the weekend of footy in Mid SE, KNTFL and Western Border

Great Flinders: Cummins/Kapinnie roll Tumby to make it 4 from 4

Woomera & Dists: Wins for Roxby Dists and Olympic Dam

Kangaroo Island: Wins by Wisanger & Kingscote

North Eastern: Round 4 scores from the weekend

Northern Areas: Narrow win for Crystal Brook over Broughton Mundoora

Whyalla: West break free of South in the second half

Mid SE: Results for Round 5

May 8

Previews of today's games in the Great Flinders FL plus those on the rest of Eyre Peninsula

May 7

Spencer Gulf: Round 4 preview by Angus Dearlove

North Eastern: Footy and Netball to raise money for breast cancer research this weekend

Whyalla: Preview of Roopena v Weeroona Bay

May 6

Taping techniques for achilles tendons thanks to the Wakefield Sports Clinic

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Preview of Round 5

Riverland: Preview of Round 4 with Nick Kossatch

Kangaroo Island: A review of Round 4

River Murray: Preview of the "Pink Round"

Eastern Eyre Match Reports from May 1: Kimba v Cleve, Port v Rudall

The Riverland Weekly previews the weekends footy in the Riverland and Mallee

Great Flinders: Preview of Lock v Ramblers

Port Lincoln: Preview of the round

May 5

Adelaide Plains: Wayne Hutchinson reviews Round 4 matches

Riverland: Nick Kossatch reviews the Berri v Renmark clash

Barossa, Light & Gawler: Match Reports - Angaston v Kapunda, Nurioopta v Freeling, Barossa District v Gawler Central, Tanunda v Willaston

Yorke Peninsula: Match Reports - CY Cougars v Kadina, Paskeville v Sth Eagles, Moonta v CMS Crows, Bute v Wallaroo, Keep 4WD's out of the front row, Preview of  Round 5

River Murray: Review of May 1 matches

May 4

Goalkicking 2010: Some notes on the leading goalkickers around the State

Port Lincoln: Match Reports: Wayback v Marble Range, Tasman v Mallee Park

Great Flinders: Match Reports - Cougars v Tumby Bay, United Yeelanna v Ramblers

Premiership Tables updated

May 3

The latest photos from Peter Argent: Coverage of Angaston v Kapunda

Hills Country: Kersbrook return to winners list, Torrens Valley stay unbeaten

The ABC's Emma Pedler looks back on Eyre Peninsula footy from May 1

Great Flinders: Match Report - Lock defeat Eyre United

Hills Central: Mt Barker makes it four from four

Great Southern: Yankalilla and Willunga set to meet in a big clash

Kowree, Naracoorte & Tatiara: More on Round 4 from The Naracoorte Herald

Mid West: Full results of Round 3 plus updated Premiership Tables

Spencer Gulf: Upset win for Sollies - Round 3 wrap with Angus Dearlove

The ABC's Terry Bevan takes a look at KNTFL, Mid SE & Western Border action

Riverland: Wins for Waikerie, Barmera/Monash and Berri

Woomera & Dists: Wins for Andamooka and Coober Pedy

Eastern Eyre: Wins for Kimba Dists and Ports in Round 3

Great Flinders: Cougars trounce Tumby Bay

Far West: Big wins for Konnibba and the Blues in Round 2

Port Lincoln: Tasman too good for Mallee Park

May 2

Yorke Peninsula: Moonta breaks its drought in 2010

North Eastern: Southern Stars narrowly miss first win

Mallee: Peake defeats Lameroo

Barossa, Light & Gawler: Cogoll kicks 7 as Nuri defeats Freeling

Riverland Independent: Lippis kicks 10 as Paringa ruin BSRs debut

Kangaroo Island: Bussenschutt nails 9 as Parndarna too good for Dudley United

April 30

Adelaide Plains: Con-men rob Balaklava Football Club

River Murray: Preview of Round 4

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 3

April 29

The Riverland Weekly previews all footy in the Riverland and Mallee this weekend

Port Lincoln: Previews of Round 2 games: Marble Range v Wayback, Tasman v Mallee Park

River Murray: Preview of this weekends games from The Murray Valley Standard

Kangaroo Island: Match Report - Wisanger v Parndarna

Whyalla: Penalties for swearing on the field to be enforced this season

Riverland: Nick Kossatch previews Round 3

KNTFL: The Naracoorte Herald previews Round 4

April 28

Barossa, Light & Gawler: Match Reports of Round 2 - Barossa Dist v Freeling, Nuriootpa v Angaston, Kapunda v Sth Gawler, Gawler Central v Willaston

Riverland: Match Report - Renmark v Loxton by Nick Kossatch

Yorke Peninsula: YP Country Times reports - Eagles v Moonta, Kadina v Ardrossan, Paskeville v Wallaroo, CMS Crows v CY Cougars, Preview of Round 4, Luke Abell wins Anzac Medal

Whyalla: Match Report - West v Central

Eastern Eyre: Match Report - Kimba Dists v Rudall

Central Zone might gain Hills League

Western Border: South Gambier the team to beat in 2010

Northern Areas: Match report - BM Eagles v Orroroo, Anzac spirit shows at Pt Broughton

Spencer Gulf: Match Report - South v West

Adelaide Plains: Round 3 review by Wayne Hutchinson

River Murray: A look at last weekend's games, Skys the limit for Murray Bridge's Chad Wingard

April 27

Hills Country: Sedan/Cambrai break their drought in the Hills

ABC's Emma Pedler reviews the weekend on Eyre Peninsula

Great Southern: Three teams still unbeaten after Round 3

Hills Central: Another weekend of big margins

KNTFL: The Naracoorte Herald looks back over Round 3

Port Lincoln: Match Reports - Mallee Park v Marble Range, Tasman v Boston

Great Flinders: Match Report - United Yeelanna v Eyre United

Mid West: Full scores from all grades in Round 2

Eastern Eyre: Cleve gets over Cowell in a tight Anzac Day clash

April 26

Riverland: Loxton too good for Renmark in Anzac Day clash

Great Flinders: Ramblers pound Tumby Bay

Far West: Wins for Blues & Westies in opening Round

The ABC's Terry Willoughby reports on Mid SE, KNTFL & Western Border

Spencer Gulf: Angus Dearlove reports on Round 2

April 25

Yorke Peninsula: Tight games in Round 3

Barossa, Light & Gawler: Photos from yesterdays Williaston v Gawler Central game

Riverland Independent: Tilbrook bags 11 for Cobdogla

River Murray: Meningie too good for Ramblers

Riverland: Wins for Berri and Barmera Monash

April 24

ABC's Emma Pedler previews a big weekend of footy on Eyre Peninsula

April 23

Spencer Gulf: Angus Dearlove previews Round 2

Great Flinders: Lock's Kerran Glover reaches 300 games

Eastern Eyre: Rudall beats the reigning Premiers

April 22

HAVING TROUBLE WITH YOUR AFL TIPPING  - CHECK OUT DAVID WILDY'S AFL TIPS FOR ROUND 5

Great Flinders: Preview of Round 2 - Eyre United v Utd Yeelanna, Tumby Bay v Ramblers

Port Lincoln: Preview of Round 1 - Lincoln South v Wayback, Mallee Park v Marble Range

Kangaroo Island: Match Reports - Parndarna v West Dists and Kingscote v Wisanger

Great Flinders: Round 1 Match Report - Ramblers v Eyre United

The Riverland Weekly previews the weekend's footy in the Riverland and Mallee

KNTFL: Preview of Round 3 thanks to The Naracoorte Herald including Naracoorte v Kyby

Riverland: Preview of Round 2 from Nick Kossatch

Adelaide Plains: Match Reports - The Plains Producer reviews  Round 2, Match Report of HW Eagles v United

Barossa, Light & Gawler: Match Reports of Round 1 - Willaston v Freeling, Tanunda v Gawler Central, Barossa Dist v Angaston, South Gawler v Nuriootpa

April 21

KNTFL: Kyby retain Tiger Cup

Whyalla: Match Report - Central v West

North Eastern: Cats spoil Saints debut

Northern Areas: Match Report - Southern Flinders v Broughton/Mundoora

Spencer Gulf: Match Report - South v Central

Adelaide Plains: Round 2 review by Wayne Hutchinson

Riverland: Nick Kossatch looks at Waikerie's big win over the reigning Premiers

Yorke Peninsula: Paskeville celebrates 100 years

River Murray: Match Report: Jervois v Tailem Bend

Yorke Peninsula: Match Reports from The Country Times - Paskeville v Kadina, CY Cougars v Wallaroo, Ardrossan v CMS Crows, Eagles v Bute, A look at Round 3

April 20

Premiership Ladders Updated

Riverland: Photo coverage of the opening Round

KNTFL: The Naracoorte Herald reviews Round 2

April 19

Emma Pedler from the ABC reports on the Eyre Peninsula weekend results

Barossa, Light & Gawler: Tanunda in fine form in opening round

Hills Country: Maccy makes it two from two

Mid West: All results in for Round 1 including Wirrulla beats WC Hawks in the A Grade

Great Flinders: Chris Prime kicks eight as Tumby Bay defeats Lock

Eastern Eyre: Wins for Rudall and Kimba Dists in opening Round

Mallee: Karoonda beats Lameroo, Crane kicks 10 for Murrayville

Kangaroo Island: Round two results are in

Spencer Gulf: Round reports and photos from Angus Dearlove

KNTFL: "Wing Ding" takes a look at Naracoorte's big win over Penola

Great Southern: Yankalilla keeps its winning form

Hills Central: Mt Barker beats last years Premiers

April 18

ABC's Terry Willoughby reports on the action in KNTFL, Mid SE and Western Border

Spencer Gulf: Lions beat Sollies in a Sunday clash

North Eastern: Photo gallery from the Southern Saints v Blyth/Snowtown game

Mid South East: Kongorong too good for Tantanoola

April 17

Western Border: Heywood cracks first win since 2007 - Johns slams home 11 in win

Eyre Peninsula Footy preview thanks to the ABC's Emma Pedler

April 16

Mid West: Season previews - West Coast Hawks, Western Dists, Wudinna Utd, Wirrulla

Adelaide Plains: Preview of Round 2 with Wayne Hutchinson

River Murray: Preview of Round 2

Kangaroo Island: Round 1 review - Parndarna v Kingscote

April 15

Five AA's David Wildy takes a look at Round 4 in the AFL

The Riverland Weekly sporting gurus take a look at the opening to Riverland and Mallee seasons

Spencer Gulf: A look at the Clubs - West Augusta, Central Augusta, South Augusta, 

Round One previews plus a message from the President of the Spencer Gulf League  

April 14

Great Flinders: Footy starts this week - Check out the Full Program for 2010

Riverland: Nick Kossatch previews the opening Round

Barossa, Light & Gawler: Meet Joe Daly - Willaston's 104 year old supporter

North Eastern: Darren Longbottom set for 400th game for BSR Tigers

Adelaide Plains: Wrap of Round One

April 13

River Murray: Murray Valley Standard reports on the opening Round

Northern Areas: Preview of how Broughton Mundoora might fare in 2010

Yorke Peninsula: Country Times reports: Bute v Ardrossan, Wallaroo v Moonta, Paskeville v CMS Crows, Kadina v Sth Eagles, Preview Round 2

Great Flinders: Check out the United Yeelanna and Tumby Bay footy club websites

OzSport Supplies price list for 2010

April 12

Mallee: A look at clearances heading into the opening round of the season

Hills Central: Uraidla Dists start Premiership defence well

River Murray: Big margins in all games in the opening round

Great Southern: Willunga starts 2010 season strongly

Hills Country: Season underway - Gumeracha has a narrow win over Meadows

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Summary of Round 1 from The Naracoorte Herald

Yorke Peninsula: Bulldogs and Bloods fire in Round 1

April 11

Western Border: Hamilton too good for inaccurate Imperials

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kybybolite too strong for Lucindale

Kangaroo Island: Wins for Parndarna and Dudley United in the Opening Round

Mid SE: Glencoe beats Tantanoola in a thriller

April 9

Adelaide Plains: Preview of the opening Round from The Plains Producer

Western Border: Selected sides for Round 1, Ex-AFL stars line up to help Heywood

Kowreee, Naracoorte & Tatiara: A look at the chances of Bordertown in 2010

April 8

River Murray: Preview of Round 1 from the Murray Valley Standard

Adelaide Plains: Wayne Hutchinson previews the opening Round of 2010

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Week One preview thanks to the Naracoorte Herald

Great Southern: Footy points system confusion

April 7

Western Border: Updated Transfer list

Spencer Gulf: Season preview by Angus Dearlove

Kowree, Naracoorte & Tatiara: A look at the Keith Crows chances in 2010

April 6

Barossa Light & Gawler: Season preview by the Barossa Herald, 4 Barossa players involved in the Country v Amateurs game, Mike Teakle of the Herald picks his top 15 players in the comp

April 2

North Eastern: Brinkworth chalks up 100 years

Port Lincoln: Details of Pre-season Cup

April 1

North Eastern: Southern Stars take the field plus News of their recruits

March 31

Programs up for Northern Areas and North Eastern

March 30

Western Border: Saints win Elastoplast Cup, More on the victory

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kyby wins Pre-season Cup, 5 KNTFL players set for Country v Amateurs clash, All the scores

March 29

The latest on Physio management of ankle injuries thanks to Wakefield Sports

March 28

Information on Rotator cuff rehab thanks to Wakefield Sports clinic

March 27

Wakefield Sports on board with countryfooty.com.au again in 2010

March 26

Western Border: Recruits to help Lions climb up the ladder

Riverland: Pre-season competition on this weekend

River Murray: Check out the Meningie FC website

Western Border: Program 2010 for available

March 25

Adelaide Plains: Program for 2010 now available

March 24

Northern Areas: Orroroo to celebrate 125 years in 2010

Mallee: Karoonda looking to improve in 2010

Eastern Eyre: Official Program updated for 2010

March 23

Yorke Peninsula: Wallaroo has win in Lightning Carnival

Whyalla: Season starts on April 9 with a night fixture

Kangaroo Island: Early start for footy in 2010

March 22

KNTFL: Details of this weekends Seedmark Cup

March 18

Port Adelaide greats visit John Pirie Secondary School

March 16

Hills Country: Season program commences April 10

Woomera & Dists: Program for 2010 updated

Eastern Eyre: Season kicks off on April 17

March 14

Mallee: Program for 2010 - Opening round on April 17

March 10

Great Southern: Myponga/Sellicks ready for 2010 under new coach Clay Sampson

Yorke Peninsula: Eagles coach looks for consolidation in 2010

March 6:

KNTFL: Things are shaping up well for Naracoorte flag defence in 2010