2006 SOUTH AUSTRALIAN COUNTRY CHAMPIONSHIPS

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

Finals Schedule

2006 Grand Finals

SPONSORS

The Marble Bar

Sportswear

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Broken Hill

Eastern Eyre

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Woomera & Districts

Yorke Peninsula

LINKS

NEWS ARCHIVE

September 2006

August 2006

July 2006

June 2006

May 2006

2006 Country Champs

Mail Medalists

BEST TEAM EVER

WON BY CENTRAL ZONE
RESULTS
MATCH 1
Eyre Peninsula 2 – 2 4 – 4 28
Murray Barrier 1 – 0 1 – 0 6
Best EP - B Coad, S Larwood, B Murphy, G Pedler, M Goodwin
MM - C Gibson, S Schwartz, P Safralidis, A Murgatroyd, S Lewis
Goals EP - C Prime 2, B Murphy 1, M Habner 1
MM - C Thiele 1

MATCH 2
Central 6 – 3 7 – 3 45
South East 0 – 2 3 – 7 25
Best Cent – N Salter, L Duncan, B Valentine, M Liebelt
SE – A Kilsby, R Arney, A Merrit, B Sneath
Goals Cent – N Salter 5, J Wilson 1, J Gillings 1
SE – J Hunt 2, A Merrett 1

MATCH 3
Southern District 3 – 3 7 – 6 48
Northern Cities 2 – 0 3 – 0 18
Best SD – C Dawe, J Vick, M Portlock, H Cutting, J Pedler
NC – R Hobbs, M Burford, R Coyne, C Appleton
Goals SD – J Vick 2, C Dawe 1, B Haskett 1, A McDonald 1, P O’Neil 1, M Portlock 1
NC – C Parish 3

MATCH 4
Central 4 – 3 6 – 6 42
Murray Barrier 1 – 2 2 – 4 16
Best Cent – B Valentine, L Duncan, K Nordhausen, R Darling , J Gillings
MB – A Murgatroyd, S Vogt, M Berts, L Tyrrell, B Zerk
Goals Cent – J Gillings 2, L Duncan 2, A Pech 1, R Reid 1
MB – P Shepherd 2

MATCH 5
Southern District 2 – 2 4 – 4 28
Eyre Peninsula 1 – 1 4 – 1 25
Best SD - A Trzesinski, J Vick, S Bradshaw, W Glass, P Richards
EP – S Feltus, D Gregory, A Jericho, G Pedler
Goals SD – J Vick 3, C Dawe 1
EP – C Prime 2, W Bilney 1, M Parker 1

MATCH 6
South East 1 – 2 6 – 6 42
Northern Cities 1 – 2 2 – 2 14
Best SE – N Smith, J Walker, W Milne, R Hebbermann
NC - M Scott, C Nelson, A Zubinich, M Burford
Goals SE – J Walker 3, C Parks 1, P Noonan 1, N Kane Bell 1
NC - M Keatley 1, R Hoare 1

MATCH 7
Central 4 – 2 5 – 3 33
Eyre Peninsula 0 - 2 3 – 5 23
Best Cent - K Nordhausen, M Liebelt, N Wilson, L Duncan, B Valentine
EP – M Habner, S Larwood, W O’Brien, S Feltus
Goals Cent – N Wilson 2, J Gillings 2, L Duncan 1
EP – Goals not supplied

MATCH 8
Southern District 6 – 2 7 – 2 44
South East 0 – 1 3 – 4 22
Best SD – W Glass, B Gordon, A McDonald, S Bradshaw, J Pedler
SE – T Lyons, S Paterson, S Duldig, A Merrett
Goals SD – B Gordon 3, S Way 1, M Portlock 1, J Vick 1, M Hodge 1
SE – S Paterson 2, J Hunt 1

MATCH 9
Murray Barrier 6 – 3 9 – 5 59
Northern Cities 0 – 0 3 – 2 20
Best MB – M Berts, L Tyrell, S Lewis, L Mitchell, B Zerk
NC – A Zubrinich, R Hoare, M Burford, M Scott
Goals MB – L Mitchell 3, P Shepherd 3, C Thiele 2, M Berts 1
NC – R Hoare 3

MATCH 10
Central 7 – 1 9 – 3 57
Northern Cities 0 – 0 2 – 2 14
Best Cent – J Gillings, R Darling, L Duncan, C Gardner, S Ribbons
NC – M Scott, R Hoare, M Burford, C Marsland, M Keatley
Goals Cent – J Gillings 5, A Pech 1, S Braham 1, R Reid 1, N Wilson 1
NC – M Scott 1, R Hoare 1

MATCH 11
Eyre Peninsula 6 – 0 8 – 2 50
South East 2 – 1 2 – 3 15
Best EP- M James, S Feltus, S Larwood, B Coad
NC – T Lyons, A Kilsby, N Kane Bell, J Dixon
Goals EP – C Prime 3, W Bilney 2, S Larwood 1, M James 1, M Parker 1
SE – S Duldig 1, A Kilsby 1

MATCH 12
Southern District 3 – 3 3 – 4 22
Murray Barrier 0 – 1 3 – 2 20
Best SD – B Haskett, S Russell, M Portlock, A McDonald, J Vick
MB – M Berts, S Dymmott, L Mitchell, L Tyrell, B Kelly
Goals SD - B Gordon 1, M Portlock 1, S Way 1
MB – M Berts 2, M Tyrell 1

MATCH 13
Eyre Peninsula 6 - 5 9 – 7 61
Northern Cities 0 – 0 1 – 0 6
Best EP – M Parker, M James, B Murphy, S Feltus
NC – C Marsland, J Collins, M Grantham, M Scott
Goals EP – M Parker 4, W Bilney 2, C Prime 1, M James 1, S Larwood 1
NC – I Brown 1

MATCH 14
Murray Barrier 3 – 1 6 – 2 38
South East 2 – 1 6 – 1 37
Best MB – L Tyrell, P Safaraldis, S Dymmott, A Murgatroyd, L Horner
SE – T Lyons, C Lambert, S Beggs, A Merrett
Goals MB – S Voigt 2, P Shepherd 1, A Murgatroyd 1, C Thiele 1, L Tyrell 1
SE.- S Duldig 2, J Wight 1, C Campbell 1, S Beggs 1, W Milne 1

MATCH 15
Central 1-1 3-4 22
Southern District 1-0 1-1 7
Best C – B Seymon, N Salter, R Darling, A Pech, R Reid, L Duncan
SD – M Stansborough, S Russell, J Vick, A Trzesinski, LHarrowfield
Goals C – J Gillings 1, M Liebelt 1, R Reid 1
SD - C Dawe 1

PREMIERSHIP TABLE
W L D % Pts
1 Central 5 0 0 234 10
2 Southern Districts 4 1 0 139 8
3 Eyre Peninsula 3 2 0 204 6
4 Murray Mallee 2 3 0 93 4
5 South East 1 4 0 73 2
6 Northern Cities 1 4 0 27 0

Team of the Championship

Forward Pocket Ben Gordon Southern Districts
Full Forward Jarrod Gillings Central
Forward Pocket Mitchell Portlock Southern Districts
Half Forward Scott Feltus Eyre Peninsula
Centre Half Forward Chad Dawe Southern Districts
Half Forward Mark Habner Eyre Peninsula
Wing Luke Tyrell Murray Mallee Barrier
Centre Adam Trzesinski Southern Districts
Wing Brad Valentine Central
Half Back Wes Glass Southern Districts
Centre Half Back Darren Gregory Eyre Peninsula
Half Back Adam Merrett South East
Back Pocket George Pedler Eyre Peninsula
Full Back Kym Nordhousen Central
Back Pocket Anthony Kilsby South East
Ruck Michael Burford Northern Cities
Ruck Rover Ryan Darling Central
Rover Josh Vick Southern Districts
Int. James Pedler Southern Districts
Int. Michael Liebelt Central
Int. Tom Lyons South East
Int. Anthony Murgatroyd Murray Mallee Barrier
Int. Joel Wilson Central
Int. Luke Duncan Central
Int. Mark Berts Murray Mallee Barrier
Coach Keith Nutt Central

LEADING GOAL KICKERS
11 Jarrod Gillings Central
8 Chris Prime Eyre Peninsula
7 Matthew Parker Eyre Peninsula

UMPIRE OF THE CHAMPIONSHIP
Mel Booth South East

U21 PLAYER OF THE CHAMPIONSHIP
Ryan Darling Central

PLAYER OF THE CHAMPIONSHIP
15 votes Adam Merrett South East
11 votes Luke Tyrell Murray Mallee Barrier
9 votes Joel Wilson Central
9 votes George Pedler Eyre Peninsula
9 votes Mark Habner Eyre Peninsula