Click here for the

Mid West Netball website

Flow FM Most Valuable Player Award

Leader Board

Round 14 up to and including the 9th August 2014

FlowFM 106.9 Proud Supporters of Country Sport

                                                  Votes 

Tom Rumbelow (Elliston)                       28

Jared Sampson (Central Eyre)                 20

Jarden Stoetzer (Wirrulla)                        18

Ty McKenna (Central Eyre)                    18

Rhys Bawden (Western Dists)               15

Jason Henderson (Wirrulla)                    15

 

MID WEST FOOTBALL 2014

(Teams: Central Eyre, Elliston, West Coast Hawks, Western Districts, Wirrulla & Wudinna United)

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

Finals Schedule

SPONSORS

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far North

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Yorke Peninsula

LINKS

BEST TEAM EVER

2014 PREMIERSHIP LADDERS

Up to and including August 9, 2014

A GRADE

W

L

Pts

For

Against

%

Central Eyre

13

1

26

1915

730

72.40

West Coast Hawks

11

3

22

1605

727

68.83

Western Districts

8

6

16

1048

1109

48.59

Elliston

6

8

12

959

1357

41.41

Wirrulla

3

11

6

1062

1610

39.75

Wudinna United

1

13

2

732

1788

29.05

 

B GRADE

W

L

Points

For

Against

%

Wirrulla

12

2

24

1231

474

72.20

West Coast Hawks

10

4

20

1179

584

66.87

Central Eyre

9

5

18

886

584

60.27

Wudinna United

7

7

14

999

955

51.13

Western Districts

3

11

6

233

1185

16.43

Elliston

1

13

2

224

970

18.76

 

COLTS

W

L

Points

For

Against

%

Wudinna United

13

1

26

1265

305

80.57

West Coast Hawks

10

4

20

1185

519

69.54

Central Eyre

8

6

16

887

770

53.53

Western Districts

6

8

12

557

900

38.23

Elliston

4

10

8

570

917

38.33

Wirrulla

1

13

2

136

1189

10.26

 

 

 

2014 Program

12 April - Round One

Central Eyre v West Coast Hawks at Kyancutta
Wudinna United v Elliston at Wudinna
Wirrulla v Western Districts at Wirrulla


19 April Easter Break—No Games
20 April MAC SA State Country v SA Amateur FL Adelaide Oval


25 April (Fri) - Round Two

Western Districts v Wudinna United at Minnipa
26 April

Elliston v Central Eyre at Elliston
West Coast Hawks v Wirrulla at Piednippie


3 May - Round Three

Western Districts v West Coast Hawks at Poochera
Wirrulla v Elliston at Wirrulla
Wudinna United v Central Eyre at Wudinna


10 May - Round Four

Central Eyre v Wirrulla at Warramboo
Elliston v Western Districts at Elliston
West Coast Hawks v Wudinna United at Piednippie


17 May - Inter-League

Mid West v Eastern Eyre v Far West at Wudinna
Great Flinders v Port Lincoln at Tumby Bay


24 May - Round Five

Western Districts v Central Eyre at Minnipa
West Coast Hawks v Elliston at Piednippie
Wirrulla v Wudinna United at Wirrulla
25 May

Eyre Regional Netball Carnival at Lock

31 May - Round Six

West Coast Hawks v Central Eyre at Piednippie
Elliston v Wudinna United at Elliston
Western Districts v Wirrulla at Poochera

7 June

Mortlock Shield/ Netball Country Carnival Port Lincoln/ Adelaide
8 June

Port Adelaide Cup/ Netball Country Carnival Port Lincoln/ Adelaide
9 June

Mortlock Shield/ Netball Country Carnival Port Lincoln/ Adelaide

14 June - Round Seven

Central Eyre v Elliston at Kyancutta
Wudinna United v Western Districts at Wudinna
Wirrulla v West Coast Hawks at Wirrulla


21 June - Round Eight

West Coast Hawks v Western Districts at Streaky Bay
Elliston v Wirrulla at Elliston
Central Eyre v Wudinna United at Warramboo

28 June - Round Nine

Wirrulla v Central Eyre at Wirrulla
Western Districts v Elliston at Minnipa
Wudinna United v West Coast Hawks at Wudinna


5 July Kinlough Cup/ Pedler Cup Lock
5 -6-July AHA/SA State Country Championships Kadina


12 July - Round Ten

Central Eyre v Western Districts at Kyancutta
Elliston v West Coast Hawks at Elliston
Wudinna United v Wirrulla at Wudinna

14-18 July SANFL Under 17 AAMI Youth Championships Adelaide
14-18 July SANFL Under 15 Intrastate Championships Adelaide

19 July - Round 11

Central Eyre v West Coast Hawks at Warramboo
Wudinna United v Elliston at Wudinna
Wirrulla v Western Districts at Wirrulla


26 July - Round 12

Elliston v Central Eyre at Elliston
Western Districts v Wudinna United at Poochera
West Coast Hawks v Wirrulla at Streaky Bay
SA State Country v WA State Country in Adelaide

2 August - Round 13

Western Districts v West Coast Hawks at Minnipa
Wirrulla v Elliston at Wirrulla
Wudinna United v Central Eyre at Wudinna


9 August- Round 14

Central Eyre v Wirrulla at Kyancutta
Elliston v Western Districts at Elliston
West Coast Hawks v Wudinna United at Streaky Bay


16 August -  Round 15

Western Districts v Central Eyre at Poochera
West Coast Hawks v Elliston at Streaky Bay
Wirrulla v Wudinna United at Wirrulla


Finals Series
23 August 1st Semi Final (Host: West Coast Hawks) at Streaky Bay
MWFL Medal Counts Streaky Bay
30 August 2nd Semi Final (Host: Western Districts) at Minnipa
6 September Preliminary Final (Host: Central Eyre) at Warramboo
13 September Grand Final (Host: Wudinna United) at Wudinna