Mid West Footy

Previous Seasons

2010    2009    2008 

2007    2006

Footy Report with DJ Daryl Johnson and Tommy Seal Fridays 4.45 pm and Saturdays 8.45 am

Click here to go back to Mid West Main Page

 

 

TYLER BALDOCK WINS FLOW FM PLAYER OF THE YEAR AWARD

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

Finals Schedule

SPONSORS

The Marble Bar

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far North

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Yorke Peninsula

LINKS

BEST TEAM EVER

Flow FM Most Valuable Player Award

FlowFM 106.9

Proud Supporters of Country Sport

Congratulations to Tyler Baldock of Wirrulla for his win in this years Flow FM Most valuable player award.

Mid West FL and countryfooty.com.au acknowledge the great support of Flow FM!

FULL VOTING

 

 

Club

Total

Tyler

Baldock

Wirrulla

26

Mark

North

Wudinna United

24

Jake

Bruce

Central Eyre

22

Tyson

Jackson

Wudinna United

15

Ryan

Sampson

Central Eyre

14

Kane

Sampson

Central Eyre

14

Ross

Bascomb

Elliston

13

Dillon

Montgomerie

West Coast Hawks

13

Shannon

Horgan

Western Districts

12

Wayne

Moroney

Western Districts

12

Jay

Williams

Elliston

12

Jerel

Fromm

Western Districts

11

Jared

Sampson

Central Eyre

10

Matthew

Sampson

Central Eyre

10

Josh

Boylan

Wudinna United

9

Tom

Rumbelow

Elliston

9

Chad

Guelfi

Wirrulla

8

Delahay

Miller

Elliston

8

Jarrod

Parker

Wirrulla

8

Simon

Webb

Wirrulla

8

Yianni

Kosminski

Western Districts

7

Darren

Mudge

Wirrulla

7

Jake

Sargent

West Coast Hawks

7

Justin

Beard

Western Districts

6

Dylan

Beinke

Western Districts

6

Ryan

DuBois

Wudinna United

6

Mitchell

Hall

Elliston

6

Leroy

Hull

Western Districts

6

Ben

Hurrell

Elliston

6

Aaron

Lampre

Wudinna United

6

Robert

Pickett

Elliston

6

Dion

Pittaway

Wirrulla

6

Steve

Agars

Elliston

5

Trent

Brace

Western Districts

5

Tom

DuBois

Wudinna United

5

Tony

Evans

Wudinna United

5

Martin

Grocke

Central Eyre

5

Braden

Holmes

Wirrulla

5

Jesse

Hull

Western Districts

5

Kirk

Montgomerie

West Coast Hawks

5

Wade

O Brien

Central Eyre

5

Fred

Romanowycz

Elliston

5

Todd

Romanowycz

Elliston

5

Neil

Seaman

Wudinna United

5

Max

Shaw

West Coast Hawks

5

 

 

2011 program

Round 1
09-Apr-11 Central Eyre v Western Districts Warramboo
Elliston v West Coast Hawks Elliston
Wudinna United v Wirrulla Wudinna
Round 2
16-Apr-11 West Coast Hawks v Central Eyre Streaky Bay
Elliston v Wudinna United Elliston
Western Districts v Wirrulla Minnipa
23-Apr-11 SA State Country v SA Amateur FL AAMI Stadium
Note: No Mid West games planned for Easter/ ANZAC Weekend 
Round 3
30-Apr-11 Central Eyre v Elliston Kyancutta
Wudinna United v Western Districts Wudinna
Wirrulla v West Coast Hawks Wirrulla
Round 4
07-May-11 West Coast Hawks v Western Districts Streaky Bay
Elliston v Wirrulla Elliston
Central Eyre v Wudinna United Warramboo
Round 5
14-May-11 Wirrulla v Central Eyre Wirrulla
Western Districts v Elliston Poochera
Wudinna United v West Coast Hawks Wudinna
Round 6
21-May-11 Mid West v Eastern Eyre Wudinna
Great Flinders v Port Lincoln (1) Cummins
Far West v Port Lincoln (2) Ceduna
Round 7
28-May-11 Western Districts v Central Eyre Minnipa
West Coast Hawks v Elliston Streaky Bay
Wirrulla v Wudinna United Wirrulla
29-May-11 Eyre Regional Netball Carnival Lock
Round 8
04-Jun-11 Central Eyre v West Coast Hawks Kyancutta
Wudinna United v Elliston Wudinna
Wirrulla v Western Districts Wirrulla
11-Jun-11 Mortlock Shield/ Netball Country Carnival Port Lincoln/Adelaide
Mortlock -:Group 1- PLFL, MWFL, KIFL   Group 2 - EEFL, GFFL, FWFL
12-Jun-11 Pt Adelaide Cup/Netball Country Carnival Port Lincoln/Adelaide
13-Jun-11 Mortlock Shield/ Netball Country Carnival Port Lincoln/Adelaide
Round 9
18-Jun-11 Elliston v Central Eyre Elliston
Western Districts v Wudinna United Minnipa
West Coast Hawks v Wirrulla Piednippie
Round 10
25-Jun-11 Western Districts v West Coast Hawks Poochera
Wirrulla v Elliston Wirrulla
Wudinna United v Central Eyre Wudinna
Round 11
02-Jul-11 Central Eyre v Wirrulla Warramboo
Elliston v Western Districts Elliston
West Coast Hawks v Wudinna United Piednippie
09-Jul-11 Kinlough Cup/Pedler Cup Whyalla
9/10th July 11 AHA/SA State Country Championships Port Pirie
Round 12
16-Jul-11 Central Eyre v Western Districts Kyancutta
Elliston v West Coast Hawks Elliston
Wudinna United v Wirrulla Wudinna
19 to 22 Jul 2011 Intrastate Under 15s Football Championships Adelaide
19 to 22 Jul 2011 SA Country Youth Championships (u17) Adelaide
Next Aust Country Football Championship is 2012
Round 13
23-Jul-11 West Coast Hawks v Central Eyre Piednippie
Elliston v Wudinna United Elliston
Western Districts v Wirrulla Poochera
Round 14
30-Jul-11 Central Eyre v Elliston Warramboo
Wudinna United v Western Districts Wudinna
Wirrulla v West Coast Hawks Wirrulla
30-Jul-11 SA State Country v WA State Country Adelaide
Round 15
06-Aug-11 West Coast Hawks v Western Districts Piednippie
Elliston v Wirrulla Elliston
Central Eyre v Wudinna United Kyancutta
Round 16
13-Aug-11 Wirrulla v Central Eyre Wirrulla
Western Districts v Elliston Minnipa
Wudinna United v West Coast Hawks Wudinna
Finals Series
20-Aug-11 1st Semi Final  (Host: Central Eyre) Warramboo
20-Aug-11 MWFL Medal Counts Warramboo
27-Aug-11 2nd Semi Final (Host West Coast Hawks) Streaky Bay
03-Sep-11 Preliminary Final (Host Wudinna United) Wudinna
10-Sep-11 Grand Final (Host Western Districts) Poochera